Upcoming Football Leagues

By | November 15, 2016

Upcoming Football Leagues:





Date League     Timings
7 November 2016
Monday
THE EMIRATES FA CUP – FIRST ROUND SouthPort Fleetwood 19:45
8 November 2016

Tuesday

VANARAMA NATIONAL LEAGUE NORTH Alfreton Gloucester City 19:45
VANARAMA NATIONAL LEAGUE SOUTH Dartford St Albans City 19:45
Whitehawk Truro 19:45
CHECKATRADE TROPHY – NORTHERN GROUP A Everton U21 Blackpool 19:30
Cheltenham Bolton 19:45
Portsmouth Bristol Rovers 19:45
CHECKATRADE TROPHY – SOUTHERN GROUP B Newport Wimbledon 19:45
Swansea City U21 Plymouth 19:45
Crewe
Chesterfield
19:30
Wolverhampton Wanderers U21 Accrington 19:45
CHECKATRADE TROPHY – SOUTHERN GROUP C Chelsea U21 Oxford Utd 19:30
Exeter Swindon 19:45
Stoke City U21 Bury 19:45
CHECKATRADE TROPHY – SOUTHERN GROUP D Northampton West Ham United U21 19:45
Blackburn Rovers U21 Oldham 19:30
CHECKATRADE TROPHY – SOUTHERN GROUP E Colchester Charlton 19:45
Derby County U21 Mansfield 19:45
Doncaster Port Vale 19:45
CHECKATRADE TROPHY – SOUTHERN GROUP F Norwich City U21 MK Dons 19:00
Barnet  

Peterborough

 

20:00
CHECKATRADE TROPHY – SOUTHERN GROUP G Brighton and Hove Albion U21 Leyton Orient 19:45
Stevenage Southend 19:45
Cambridge Scunthorpe 19:45
Middlesbrough U21 Shrewsbury 19:45
CHECKATRADE TROPHY – SOUTHERN GROUP H Luton Millwall 19:30
West Bromwich Albion U21 Gillingham 19:45
Leicester City U21 Walsall 19:45
LADBROKES SCOTTISH CHAMPIONSHIP Dundee Utd Dunfermline 19:45
LADBROKES SCOTTISH LEAGUE TWO Annan Athletic Montrose 19:45
DANSKE BANK PREMIERSHIP Ballymena United
Linfield
19:45
Glenavon Crusaders 19:45
9 November
Wednesday
INTERNATIONAL FRIENDLIES Greece Belarus 19:15
Netherlands
Belgium
19:45
UEFA WOMEN’S CHAMPIONS LEAGUE FC Bayern München Ladies WFC Rossiyanka 17:00
Lyon Féminines FC Zürich Frauen 17:15
Barcelona Femení FC Twente Women 17:30
Manchester City Women Brøndby IF Ladies 19:00
Brescia Femminile Fortuna Hjørring 19:30
CHECKATRADE TROPHY – SOUTHERN GROUP A Reading U21 Yeovil 19:30
CHECKATRADE TROPHY – NORTHERN GROUP C Morecambe Bradford 19:45
CHECKATRADE TROPHY – SOUTHERN GROUP D Wycombe Coventry 19:45
Carlisle Fleetwood 19:45
CHECKATRADE TROPHY – SOUTHERN GROUP E Southampton U21 Crawley 19:45
CHECKATRADE TROPHY – NORTHERN GROUP F Hartlepool Rochdale 19:30
Sunderland U21 Notts County 19:30
CHECKATRADE TROPHY – NORTHERN GROUP H Grimsby Sheff Utd 19:45
10 November 2016
Thursday
INTERNATIONAL FRIENDLIES Qatar Russia 15:00
UNDER-21 FRIENDLY England U21 Italy U21 19:45
UEFA WOMEN’S CHAMPIONS LEAGUE BIIK Kazygurt Paris Saint Germain Féminines 09:00
Slavia Prague Women FC Rosengård 17:30
Eskilstuna United DFF VfL Wolfsburg Ladies 18:00
11 November 2016
Friday
FIFA WORLD CUP QUALIFYING – EUROPEAN REGION – GROUP A France Sweden 19:45
FIFA WORLD CUP QUALIFYING – EUROPEAN REGION – GROUP C Czech Rep Norway 19:45
Northern Ireland Azerbaijan 19:45
San Marino Germany 19:45
FIFA WORLD CUP QUALIFYING – EUROPEAN REGION – GROUP E Armenia Montenegro 17:00
Denmark Kazakhstan 19:45
Romania Poland 19:45
FIFA WORLD CUP QUALIFYING – EUROPEAN REGION – GROUP F England Scotland 19:45
Malta Slovenia 19:45
Slovakia Lithuania 19:45
INTERNATIONAL FRIENDLIES South Korea Canada 19:30
UEFA EUROPEAN CHAMPIONSHIP UNDER-21 QUALIFYING Serbia U21 Norway U21 17:00
Austria U21 Spain U21 17:30
WOMEN’S INTERNATIONAL FRIENDLIES USA Women Romania Women 03:00
DAFABET WELSH PREMIER LEAGUE Bala Town Aberystwyth Town 19:45
12 November 2016
Saturday
FIFA WORLD CUP QUALIFYING – EUROPEAN REGION – GROUP D Austria R. of Ireland 17:00
Georgia Moldova 17:00
Wales Serbia 19:45
FIFA WORLD CUP QUALIFYING – EUROPEAN REGION – GROUP G Albania Israel 19:45
Liechtenstein
Italy
19:45
Spain Macedonia 19:45
FIFA WORLD CUP QUALIFYING – EUROPEAN REGION – GROUP I Croatia Iceland 17:00
Turkey Kosovo 17:00
Ukraine Finland 19:45
SKY BET LEAGUE ONE Swindon Charlton 12:00
Bradford Rochdale 15:00
Bury Southend 15:00
Coventry Scunthorpe 15:00
Gillingham Northampton 15:00
Millwall Bristol Rovers 15:00
MK Dons Walsall 15:00
Oldham Wimbledon 15:00
Port Vale Fleetwood 15:00
Shrewsbury Oxford Utd 15:00
SKY BET LEAGUE TWO Newport Carlisle 13:00
Blackpool Notts County 15:00
Colchester Leyton Orient 15:00
Crawley Cambridge 15:00
Crewe Plymouth 15:00
Exeter Doncaster 15:00
Grimsby Barnet 15:00
Hartlepool Cheltenham 15:00
Luton Accrington 15:00
Portsmouth Mansfield 15:00
Stevenage Yeovil 15:00
Wycombe Morecambe 15:00
VANARAMA NATIONAL LEAGUE Bromley Boreham Wood 15:00
Dag & Red Gateshead 15:00
Eastleigh York 15:00
Guiseley Torquay 15:00
Lincoln City Aldershot 15:00
Macclesfield Forest Green 15:00
Solihull Moors Dover 15:00
Southport Maidstone United 15:00
Sutton United Barrow 15:00
Tranmere Chester 15:00
Wrexham Braintree 15:00
Woking North Ferriby United 17:30
VANARAMA NATIONAL LEAGUE NORTH Altrincham Salford City 15:00
Boston United Brackley Town 15:00
Bradford Park Avenue
Alfreton
15:00
Darlington AFC Fylde 15:00
Halifax Kidderminster 15:00
Gainsborough Trinity Chorley 15:00
Gloucester City Curzon Ashton 15:00
Harrogate Town Tamworth 15:00
Nuneaton Stockport 15:00
Stalybridge Celtic FC United of Manchester 15:00
Worcester City Telford 15:00
VANARAMA NATIONAL LEAGUE SOUTH Chelmsford City Hampton & Richmond 15:00
Concord Rangers Poole Town 15:00
Dartford Hemel Hempstead Town 15:00
Maidenhead United Bath City 15:00
Oxford City Bishop’s Stortford 15:00
St Albans City Hungerford Town 15:00
Truro Margate 15:00
Wealdstone Eastbourne Borough 15:00
Welling Ebbsfleet 15:00
Weston-Super-Mare Gosport Borough 15:00
Whitehawk East Thurrock United 15:00
LADBROKES SCOTTISH CHAMPIONSHIP Dumbarton Morton 15:00
Hibernian Falkirk 15:00
LADBROKES SCOTTISH LEAGUE ONE Airdrieonians Brechin 15:00
Albion Stranraer 15:00
Queen’s Park Peterhead 15:00
LADBROKES SCOTTISH LEAGUE TWO Arbroath Clyde 15:00
Cowdenbeath Montrose 15:00
Edinburgh City Annan Athletic 15:00
Elgin Stirling 15:00
Forfar Berwick 15:00
IRN-BRU CUP – QUARTER-FINAL Dunfermline
Dundee Utd
12:30
Queen of Sth Alloa 15:00
PRESS & JOURNAL HIGHLAND LEAGUE Brora Rangers Fort William 15:00
Buckie Thistle Formartine United 15:00
Cove Rangers Lossiemouth 15:00
Deveronvale Strathspey Thistle 15:00
Forres Mechanics Huntly 15:00
Fraserburgh Clachnacuddin 15:00
Nairn County Inverurie Loco Works 15:00
Rothes Turriff United 15:00
Wick Academy Keith 15:00
FERRARI PACKAGING LOWLAND LEAGUE BSC Glasgow Dalbeattie Star 15:00
Gretna 2008 Preston Athletic 15:00
DANSKE BANK PREMIERSHIP Ards Glenavon 15:00
Ballymena United Carrick Rangers 15:00
Cliftonville
Ballinamallard United
15:00
Dungannon Swifts Linfield 15:00
Glentoran Coleraine 15:00
Portadown Crusaders 15:00
13 November
Sunday
FIFA WORLD CUP QUALIFYING – EUROPEAN REGION – GROUP A Bulgaria Belarus 17:00
Luxembourg Netherlands 17:00
FIFA WORLD CUP QUALIFYING – EUROPEAN REGION – GROUP B Hungary Andorra 17:00
Switzerland Faroe Islands 17:00
Portugal
Latvia
19:45
FIFA WORLD CUP QUALIFYING – EUROPEAN REGION – GROUP H Cyprus Gibraltar 17:00
Belgium Estonia 19:45
Greece Bos-Herze 19:45
SKY BET LEAGUE ONE Peterborough Bolton 12:15
Chesterfield Sheff Utd 14:15
IRN-BRU CUP – QUARTER-FINAL St Mirren Ayr 12:30
Livingston
New Saints
16:05
THE FA WOMEN’S PREMIER LEAGUE – NORTHERN DIVISION Huddersfield Town Ladies Nottm Forest Ladies 14:00
Leicester City WFC Fylde Ladies 14:00
Middlesbrough Ladies Blackburn Ladies 14:00
Stoke Ladies Derby Ladies 14:00
West Bromwich Albion WFC Newcastle Ladies 14:00
THE FA WOMEN’S PREMIER LEAGUE – SOUTHERN DIVISION Charlton Ladies Queens Park Rangers Ladies 14:00
Coventry Ladies Tottenham Ladies 14:00
Lewes Ladies Crystal Palace Ladies 14:00
Portsmouth Ladies Swindon Town Ladies 14:00
West Ham Ladies Cardiff Ladies 14:00
DAFABET WELSH PREMIER LEAGUE Cardiff MU Airbus UK Broughton 15:00
Llandudno FC Gap Connah’s Quay 15:00
Newtown Bangor City 15:00
Carmarthen Cefn Druids 16:30
14 November
Monday
THE EMIRATES FA CUP – FIRST ROUND Curzon Ashton Westfields 19:45
Stourbridge Whitehawk 19:45
INTERNATIONAL FRIENDLIES Poland Slovenia 19:45
UNDER-21 FRIENDLY Italy U21 Denmark U21 17:30
France U21 England U21 19:45
WOMEN’S INTERNATIONAL FRIENDLIES USA Women
Romania Women
02:30
VANARAMA NATIONAL LEAGUE SOUTH Wealdstone Bath City 15:00

 

 

Upcoming Football Leagues Upcoming Football Leagues Upcoming Football Leagues Upcoming Football Leagues Upcoming Football Leagues Upcoming Football Leagues Upcoming Football Leagues Upcoming Football Leagues Upcoming Football Leagues Upcoming Football Leagues Upcoming Football Leagues Upcoming Football Leagues

Leave a Reply